Svarīgi


Ko darīt, ja redzu, ka pret dzīvnieku izturas cietsirdīgi?

  1. Zvanīt Pašvaldības policijai vai Valsts policijai- 112 un lūgt operatoru savienot ar Pašvaldības vai Valsts policiju;
  2. Ziņot Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD) – 67027402 (automātiskais atbildētājs) – jāpastāsta pēc iespējas detalizētu informāciju par dzīvnieka atrašanās vietu un konkrēto situāciju;

Ko darīt, ja redzu savainotu dzīvnieku?

  1. Pēc iespējas ātri nogādāt dzīvnieku pie veterinārārsta;
  2. Zvanīt Pašvaldības policijai – 112 un lūgt operatoru savienot ar Pašvaldības policiju.

Kā rīkoties, ja pazudis dzīvnieks?

1. Sazināties ar dzīvnieku patversmēm, jo iespējams kāds Jūsu pazudušo draugu ir nogādājis tur. Ja noskaidrojat, ka dzīvnieka patversmē nav, atstājiet tās darbiniekiem savas koordinātes un pazudušā drauga aprakstu.  Kaut arī esat atstājis patversmes darbiniekiem savas koordinātes, vienalga zvaniet patversmēm arī nākamajās dienās un vaicājiet.

2. Aptaujājiet apkārtnes iedzīvotājus – iespējams, kāds ir redzējis, kurā virzienā aizskrien Jūsu dzīvnieks vai zina cilvēkus, kas viņu pieņēmuši. Informējiet savus kaimiņus, radus, draugus un paziņas, ka Jūsu dzīvnieks ir pazudis – iespējams, kāds no šiem cilvēkiem ieraudzīs Jūsu dzīvnieku vai informāciju par viņa atrašanu. Veiciet izjautāšanu iespējami plašā apkārtnē.

3. Sagatavojiet sludinājumus par savu pazudušo dzīvnieku (sīki aprakstot viņa izskatu un īpašās pazīmes, pazušanas vietu un apstākļus) un izvietojiet informācijas lapiņas tuvākajā apkārtnē, kā arī ievietojiet to populārākajās interneta vietnēs (ss.lv., reklama.lv, zip.lv., suni.lv., dzivniekupolicija.lv u.c.) Ja Jums ir aizdomas par dzīvnieka zādzību, sludinājumā to tomēr neminiet, jo tas var likt atradējam atturēties no dzīvnieka atgriešanas. Izvietojiet sludinājumus arī zooveikalos un veterinārajās klīnikās, jo tos apmeklē dzīvnieku īpašnieki, kuri, iespējams, zina kādu informāciju par pazudušo.

4. Regulāri aplūkojiet populārāko interneta vietņu dzīvnieku sadaļas.

5. Apzvaniet tuvākās veterinārās klīnikas. Iespējams Jūsu dzīvnieks ir ievainots, cietis kādā negadījumā un ir aizvests uz veterināro klīniku.

6. Izsludiniet dzīvnieka pazušana radio:

Radio SWH, SWH+, SWH Rock:

Sūtot e-pastu uz tiešo ēteru on_air@radioswh.lv (Radio SWH); plus@radioswh.lv (SWH+); rock@radioswh.lv (SWH Rock)

sūtot SMS: LMT 9301007, Tele2 910433 ar tekstu SWH [teksts] (Radio SWH), PLUS [teksts] (SWH+), ROCK [teksts](SWH Rock)

zvanot uz tālruni 9001118 (0,35Ls/min)

Radio 101

Studijas e-pasts: radio@radio101.lv Tālrunis studijā 67220011

Radio SKONTO:

Zvanot uz studijas tālruni 67228855 (sludinājums ir bezmaksas)

Radio MIX FM:

Zvanot sekretārei 7001027 (sludinājums ir bezmaksas)

Latvijas Radio 1:

Zvanot reklāmas daļai 7206700 (sludinājumi ir maksas: 0.30 Ls/vārds dienā vai 0.50 Ls/vārds rītos, vakaros)

KURZEMES RADIO

Zvanot uz ētera tālruni 63341417; Sūtot SMS: Tele2 6000705 (0,95 Ls), LMT 9300500 (0,95Ls)

RADIO ZEMGALE

zvanot uz tālruni 63960343; sūtot uz e-pastu rz@apollo.lv

RADIO SIGULDA

Jāiesniedz sludinājumu reklāmas daļā Siguldā, L.Paegles ielā 3, tālr.7972678

Sludinājums ir maksas – 2 Ls/nedēļā, sludinājumu nolasīs 4 reizes dienā

RADIO JŪRMALA/RADIO PIK

Par pazaudētiem dzīvniekiem jāzvana uz ētera tālruni 9006339 (maksa par zvanu 2 Ls) (no Lattelekom tālruņa)

Par atrastiem dzīvniekiem jāzvana uz ētera bezmaksas tālruni 67287099

LATVIJAS KRISTĪGAIS RADIO

Jāzvana studijai pa tālruni 67213704 (sludinājums ir bezmaksas)

7. Ievietojiet sludinājumus laikrakstos – gan centrālajos, gan reģionālajos. Izmantojiet gan latviski, gan krieviski rakstošos un raidošos medijus.

8. Vairākas reizes dienā centieties atgriezties vietā, no kuras dzīvnieks pazuda. Piemēram, suņi mēdz atgriezties vietās, kur pēdējo reizi vai bieži bijuši kopā ar saimnieku.

9. Nekādā gadījumā neatmetiet cerību atrast savu mīluli ne pēc nedēļas, ne mēneša. Kamēr neesat pārliecināts, ka Jūsu dzīvnieks ir gājis bojā, viņš ir jāmeklē! Lai Jums izdodas!

 

Palīdziet “ķēdes dzīvniekiem”!

Pārtikas un veterinārais dienests, ņemot vērā pērnā gada satraucošo statistiku par gadījumiem, kad pie ķēdes turētajiem dzīvniekiem netiek nodrošināti pienācīgi dzīves apstākļi, aicina iedzīvotājus būt atsaucīgiem un par iespējamiem pārkāpumiem ziņot Pārtikas un veterinārajam dienestam.

80 procenti no pagājušajā gadā saņemtajām sūdzībām par dzīvnieku labturības prasību neievērošanu, ir bijuši par saimniekiem, kuri savus suņus tur pieķēdētus un nenodrošina tiem atbilstošus turēšanas apstākļus. PVD inspektori, pārbaudot sūdzības, trešdaļā gadījumu ir konstatējuši cietsirdīgu izturēšanos pret ķēdes suņiem, divās trešdaļās gadījumu – nolaidīgu attieksmi.

Normatīvie akti nosaka, ka dzīvniekam, kas tiek turēts piesiets ārpus telpām, jānodrošina suņa augumam atbilstošu būdu vai mītni, kas garumā, augstumā un platumā pārsniedz suņa izmērus ne mazāk par 30 cm, būdā, mītnē vai laukumā, kurā suns uzturas, jāuztur tīrība, dzīvniekam jānodrošina pilnvērtīgu ēdināšanu ne retāk kā reizi dienā, vienmēr jābūt brīvi pieejamam svaigam ūdenim, kā arī vismaz vienu reizi diennaktī jānodrošina kā minimums pusstundu ilga pastaiga.

Ilglaicīga suņa piesiešana traumē dzīvnieka raksturu, ar laiku tas var kļūt agresīvs un neaprēķināms. Bez tam piesiets suns ir neaizsargāts gan no citiem dzīvniekiem, gan, kā liecina PVD pieredze – cilvēkiem. Piemēram, Balvos kāda jauniešu kompānija šādu piesietu dzīvnieku spīdzināja un nogalināja.

PVD pārbaudes liecina, ka nereti dzīvnieku īpašnieki, kas suņus izmanto kā mājas vai teritorijas sargus, tur tos piesietus pārāk īsā ķēdē, suņu kakla siksnas ir nepiemērotas dzīvniekam – tās kairina ādu un rada savainojumus – čūlas un tulznas. Tai pat laikā normatīvajos aktos ir noteikts, ka ķēdes garumam ir jābūt vismaz trim metriem, kakla siksnai – vismaz divus centimetrus platai, izgatavotai no ādas.

„Es uzskatu, ka suns ir cilvēka draugs un mīlulis, nevis tikai un vienīgi mājas sargs. Ķēdes suņu laiks ir pagājis, to vietā ir nākušas citas apsardzes alternatīvas un cilvēkiem, iegādājoties dzīvnieku, būtu jāuzdod sev jautājumu, vai es esmu gatavs nodarboties ar viņu, nodrošināt atbilstošu aprūpi un labturību, apmācīt? Ja atbilde ir jā, tad dzīvnieku var iegādāties, ja atbilde ir nē, tad labāk to nedarīt”, saka PVD pārstāve Iveta Kociņa.

PVD aicina ziņot jebkurai PVD pārvaldei vai zvanot uz uzticības tālruni – automātisko atbildētāju 67027402, ja rodas aizdomas, ka pieķēdētais suns netiek pienācīgi aprūpēts – tas tiek turēts pārāk īsā pavadā, netiek paēdināts un padzirdīts, saimnieks nenodrošina pastaigu.

avots: http://www.pvd.gov.lv

P.S. Mēs aicinām neturēt savus suņus pie ķēdes, bet gan izveidot teritorijas norobežojumu – voljēru.